Investiţii în derulare

În prezent se află în derulare un proiect de alimentare cu apă a centrului comunei şi asfaltarea a 6 kilometri de drum la Valea Caselor, finanţat prin Programul Operaţional Regional, program derulat de către Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, cu o valoare de 18 miliarde lei. De asemenea, se aşteaptă finanţarea pentru un alt proiect deja aprobat, pentru alimentarea cu apă a satului Valea Lupşii, proiect care se va derula prin Agenţia Zonelor Miniere. Sunt pregătite fonduri pentru construirea unui teren de sport cu gazon sintetic în valoare de 1,3 miliarde lei, obiectiv care va fi construit pe vechiul amplasament al terenului de sport situat în curtea şcolii. Tot anul acesta, se va se speră a se finaliza şi inaugural noua clădire a Dispensarului Uman din comuna Lupşa.